İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze

  • 03.09.2021 11:02

AK Partili İstanbul İlçe Belediyeleri, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaşanan soykırıma dikkat çekmek amacıyla 20 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında 11 farklı türde, bir ay boyunca devam edecek onlarca etkinlik düzenleyecek. Bu kapsamda, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, Bayrampaşa Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’ndeki koltuklara Gazze’de katledilen çocukların isimleri yazıldı ve “Tay” adlı çizgi film gösterildi. Büyük bir matemin hâkim olduğu salonda çocukların neşeli sesleri yoktu; yas, hüzün ve gözyaşı vardı. Şehit edilen çocukların isimlerinin yer aldığı, mezar taşları gibi sıralanan koltukların görüntüsü herkesi duygulandırdı.

İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze

İnsanlığın onur sınavı haline gelen Gazze konusunda sessiz veya kayıtsız kalmanın gelecek nesiller tarafından yargılanacak bir ihmalkârlık olacağına dikkat çeken İstanbul belediyeleri, herkesi Gazze'deki katliama karşı duyarlı olmaya ve bu konuda harekete geçmeye davet ediyor. Belediyelerin bir ay boyunca 11 farklı türde düzenleyecekleri etkinliklerle Gazze konusundaki tarihsel ve sosyal bağlamın yeniden anlaşılması, toplumsal hafızanın korunması ve İsrailin 75 yıldır Gazzeye karşı uyguladığı soykırımın kamuoyuna anlatılması hedefleniyor.

“İnsanlığın Onur Sınavı: Gazzebaşlığıyla düzenlenecek sempozyum, paneller, konferanslar, söyleşiler, şiir dinletileri, sergiler, Kur’an tilavetleri, tiyatro gösterimleri, konserler ve yarışmalar ile yaşanan soykırımın anlatılması ve tarih boyunca insan hakları ihlallerine karşı duyarlılık geliştirmesi hedeflenmektedir.

“İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze” etkinlikleri İstanbuldaki AK Partili Belediyelerin ev sahipliğinde, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla 20 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında tüm belediyelerin kültür merkezlerinde gerçekleştirilecek.

“İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze” başlığıyla yapılacak tüm etkinlikler tanıtım ve duyurular özel olarak hazırlanan insanliginonursinavigazze.com web sitesi ile sosyal medya adresleri  (@onursinavigazze) üzerinden yapılacak.

İÇERİK GALERİ

Logolar
HASAN MUTLU

T.C. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı - 2024

Tüm hakları saklıdır.

E-posta: [email protected]

Adres: Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi No:2 Bayrampaşa / İstanbul

Bayrampaşa Belediyesi yeniliklerini takip edin

Bize Ulaşın

444 1 990

BELEDİYE BAŞKANI

HASAN MUTLU