Temizlik İşleri
Temizlik İşleri Müdürlüğü

Temizlik İşleri Müdürü: Dursun DEMİREL

0(212) 467 19 00 Dahili: 1514

Bayrampaşa'yı evimiz olarak görüyor ve temizlik çalışmalarımız bu düşünce ekseninde gerçekleştiriyoruz. Evimiz olan ilçemizi temiz tutmak,  kendimiz ve diğer insanlar için yapacağımız en güzel eylemlerin başında gelmektedir. Bugün özellikle kentlerde birden çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan çevre kirlenmesi, kirliliğe ve yanlış kullanıma bağlı olarak ekolojik dengenin bozulması dünyayı büyük bir tehlikenin eşiğine getirmiştir.

Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak, bu doğrultuda okullarımızdan başlayarak bilinçlendirme kampanyaları düzenlemek, doğal dengeyi bozmayan, çevresini ve çevreyi kirletmeyen nesillerin yetişmesin eğitimlerle katkı sağlamak, halkımızın beden sağlığını bozacak tüm unsurları bertaraf etmek, göz estetiğine rahatsızlık veren görüntüleri ortadan kaldırmak, yaşamın kalbinde  temiz bir çevre inşa etmek öncelikli görevlerimiz arasındadır.

Çevreye Duyarlı Temizlik Araçları
2000 yılında Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek; çöp toplama araçlarını temizlik araçlarına dönüştürdük. Bu projemiz Türkiye’de birçok belediye tarafından örnek alınarak kullanıldı. Projemiz kapsamında; çöplerin toplanması ve taşınması esnasında oluşacak koku ve görüntü kirliliğinin önlenmesi için kamyonlarımızın arka kasaları hareketli panel sistemiyle kapatılmış ve kamyonlarımızın yan kasalarına çevre bilincini geliştirici sloganlar ve resimler içeren billboardlar yerleştirilmiştir.

“Çöplerimiz çiçek açtı” sloganıyla başlattığımız bu proje bugün de revize edilmeye devam etmektedir.

Temizlik Çalışmaları

  • İlçe genelindeki tüm konteynırlar program dahilinde yıkanmakta, dezenfekte edilmekte ve bakımı yapılmaktadır.
  • Çevre temizlik ekibimizce ilçemizdeki sahipsiz ev eşyaları, moloz vb.  atıklar ayrı toplanarak, nakledilmektedir.
  • İlçe genelindeki cadde ve sokaklar, gün aşırı belirli bir program dahilinde süpürülerek, temizlenmektedir.
  • İlçemizdeki ana arterler süpürge işçileri ve süpürge araçları tarafından sürekli süpürülmektedir.
  • İlçe genelindeki cadde, sokak ve meydanlar program dahilinde yıkanmaktadır.
  • Sanayi atıkları ve inşaat molozları ücret karşılığında toplanmaktadır.
  • İlçemizdeki boş arsalar periyodik olarak temizlenmektedir.

Evsel Atıkların Toplanması
İlçemizdeki evsel katı atıklar belirli bir program dahilinde her mahalleden her gün, saat 19.00’dan sonra alınarak, yönetmeliklere uygun olarak nakledilmektedir.

Pazar Yeri Atıklarının Toplanması ve Pazar Yerlerinin Dezenfeksiyonu

İlçemizde belirli günlerde kurulan açık ve kapalı semt pazarı yerleri, pazar toplandıktan sonra temizlik ekibimiz tarafından önce süpürülmekte ve arkasından yıkanmaktadır. Organik atık muhtevası yüksek pazar artıklarını ayrı toplamak için müdürlüğümüzce günlük dağıtılan 150 adet yeşil poşetle (bin 200 adet/hafta) , organik atıklar ayrı toplanarak nakledilmektedir. Bu uygulamayla semt pazarlarında gece oluşacak gürültü kirliliğinin de önüne geçilmiştir.

Sanayi Atıklarının Ayrı Toplanması ve Nakledilmesi
İlçemizde endüstriyel faaliyetler sonrası ortaya çıkan sanayi atıkları, belirli bir ücret karşılığında ayrı toplanmakta ve ayrı nakledilmektedir. Bu atıkların ayrı toplanması için işletme yetkilisiyle sözleşme yapmamız yeterli olmaktadır.

Pillerin Ayrı Toplanması ve Nakledilmesi
Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği gereği; Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile yapılan protokol kapsamında ilçemizdeki atık piller ayrı toplanarak, yönetmeliklere uygun olarak nakledilmektir.

İlçemiz genelinde muhtelif yerlere yerleştirilmiş olan 232 adet pil kutusunda birikmiş olan piller, müdürlüğümüz personeli tarafından ayrı toplanarak TAP’ye teslim edilmektedir.

Tıbbi Atıkların Ayrı Toplanması ve Nakledilmesi
Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği doğrultusunda; Bayrampaşa’daki bütün hastanelerin, sağlık ocaklarının, dispanserlerin, görüntüleme merkezlerinin, eczanelerin ve bireysel sağlık merkezlerinin tıbbi atıkları ayrı olarak toplanarak, nakledilmektedir. İlçe sınırlarımız içindeki sağlık kuruluşlarının, tıbbi atık sözleşmesi yapabilmeleri için müdürlüğümüze, bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Tıbbi atık sözleşmelerinin, her yıl Mayıs ayının sonuna kadar yenilenmesi gerekmektedir.

Kağıt Atıkların Ayrı Toplanması
Ambalaj atıklarının ayrı toplanması amacıyla özel donanımlı ambalaj atıkları aracı halkımızın hizmetine sunulmuştur. Başkanlığımız ve başkanlığımıza ait binalar, tüm okullar, hastaneler, çevik kuvvet idari binası, kamu kuruluşları, bankalar ve yüksek miktarda kağıt atık üreten işyerlerine yerleştirdiğimiz kağıt kumbaralarında toplanan kağıt atıklar, haftanın belirli gün ve saatlerinde ayrı toplanarak geri kazanılmakta ve böylece ormanlarımızın azalmasının önüne geçilmektedir.

Geri Dönüşüm Projesi
Geri dönüşüm projesi projemiz kapsamında ilçemiz sınırları içerisinde bulunan konutlarda kullanılmış ambalajların (cam, metal, plastik, kağıt-karton vb.) kaynağında evsel atıklardan (yemek atıkları gibi) ayrı toplanması ve değerlendirilmesi işlemlerinin yerel yönetim uygulamasına dönüşmesini ve ambalaj ve ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğine uygun bir toplama sistematiği içerisinde yapılmaktadır.

Temizlik Hizmetleri
Altmış altı kişiden olan temizlik ekibimiz, belediyemizin sürekli temiz kalması için görev yapmaktadır. Belediye personelimizin mesai saatleri içindeki çalışmalarında çay ikramı ve ihtiyaçlarını karşılayan temizlik ekibimiz, mesai bitiminden sona bir saat süreyle birimlerin rutin temizlik işlemlerini gerçekleştirmekte, Cumartesi günleri ise hem birimler hem belediyemizin genel temizliğini yapmaktadırlar.

Temizlik İşleri Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği İçin Tıklayınız

Temizlik İşleri Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu İçin Tıklayınız

Tel: 0(212) 467 19 00 - 1514

Mail: temizlikisleri@bayrampasa.bel.tr


submit
submit