Park ve Bahçeler
Park ve Bahçeler Müdürlüğü

Park ve Bahçeler Müdürü:Hüseyin BALKAN

Nüfus yoğunluğunun artmasına paralel olarak, yüksek miktarda konut ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaç beraberinde konut sayısını artırmış, ortaya çıkan betonlaşma sonucu yeşil alanların miktarı yok denecek kadar azalmıştır. Böylesi bir ortamda yeşil alana ve doğal ortama duyulan özlem artmıştır. Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak, halkımızın bu ihtiyaçlarını gidererek; beton yığınları içerisinde bunalan insanlarımıza rahat nefes alabilecekleri, spor ve yürüyüş yapabilecekleri, dinlenebilecekleri yeşil alan sunmak, park ve doğal bahçeler inşa etmek öncelikli görevlerimiz arasındadır.

Bu amaçla ilçemize yeni parklar kazandırılmış, mevcut parklar yeniden düzenlenmiş, en küçük alanlar bile park yapımına ayrılmış; cadde, sokak ve orta kaldırımlar uygunluk durumlarına göre fidan, çalı grubu ve mevsimlik çiçeklerle değerlendirilmeye çalışılmıştır.

Ana amacımız halkımızın doğaya, yeşile duyduğu özlemi betonlaşmış kent içerisinde gidermek ve çocuklarımızın doğal ortamda gelişmesini sağlayarak, sağlıklı düşünen ve gelişen nesillerin yetişmesine katkı da bulunmaktır.

Genel Faaliyetlerimiz
1994’te mevcut olan parklarda dahil olmak üzere tüm parklar daha kullanışlı, çağdaş görünümlü, halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun bir şekilde yeniden yapılmıştır. Her yıl tüm parklardaki çocuk oyun aletlerinin tamiri yapılmış eskiyenler yenilenmiştir. Parklarımıza dekoratif bitkiler, bol çiçeklendirme, hayvan figürlü çöp kutuları, fitness aletleri, yürüyüş yolları ve tarihi görünümlü çeşmeler konularak, parklarımızın daha kullanılabilir ve çağdaş bir görünüm kazanması sağlanmıştır. Bütün parklarımıza ışıklandırma yapılmış hemen her parkımıza bir havuz yapılması sağlanmıştır.

Cadde ve sokaklarımızda bulunan TEK’ye ait çirkin görünümlü trafolara resim yaptırılarak daha çağdaş bir görünüm kazandırılmıştır. Aynı şekilde okul duvarları veya çirkin görünen duvarlarımıza da muhtelif şekillerde resimler yapıştırılarak, buralara estetik bir görünüm kazandırılmıştır. Bunlara ilave olarak bütün kamu kuruluşlarımızın bahçe düzenlemeleri yapılmış ve bakımlarının yapılması sağlanmaktadır.

Fidan Dikimi ve Ağaçlandırma
İlçemizdeki, fidan dikilebilecek cadde ve sokaklarımıza; ıhlamur, atkestanesi, top akasya, hatmi, erguvan, gülibrişim, manolya, süs elması, süs kirazı, ligüstrüm, çınar ve akça ağaç dikimi yapılmıştır. Her alan değerlendirilerek yeşillendirilmeye çalışılmış ve fidan dikimi yapılacak cadde ve sokak kalmamıştır. Bu nedenle önümüzdeki yıldan sonra sadece, kuruyan veya muhtelif şekilde kesilen ağaçların yerine fidan dikilecektir.

Parklarımızdaki, caddelerimizdeki ve sokaklarımızdaki ağaçlar ve çalı gurupları, tekniğine uygun form verilerek, budamaları yapılmaktadır.

Bayrampaşa'daki Yeşil Alan Miktarı
Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün bu güne kadar gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar sonucunda;1994’te 124 bin 687 m2 olan  yeşil alan, bugün 572 bin 133 m'ye çıkartılmıştır. Bayrampaşa’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı, 1994 yılında 0.75 m2 'iken, bugün bu rakam 4.05 m2 'ye yükseltilmiştir. Yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, ilçemizdeki yeşil alan miktarında yüzde 849’luk bir artış gerçekleştirilmiştir.

Park ve Refüj Sayısı

 • Yetmiş adet park ve çocuk oyun alanı, (736 bin 947m2)
 • Otuz altı adet refüj, (324 bin 890 m2)
 • On beş adet basketbol sahası,
 • Yirmi sekiz adet havuz
 • Yirmi bir adet şelale

Parklarımız
Bayrampaşa Şehir Parkı
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 30 Temmuz 2003’te açılışı gerçekleştirilen Bayrampaşa Şehir Parkı, Marmara Bölgesi’nin fonksiyonları itibariyle en büyük parkı olma özelliğini taşımaktadır. Bayrampaşa Şehir Parkı, 480 bin m2'lik bir alan üzerine kurulmuş olup, 270 bin m2'si  yeşil alan olarak düzenlenmiştir. Hayat şartlarının giderek ağırlaştığı, üzerimizdeki stresin her geçen gün arttığı bir ortamda; Bayrampaşa Şehir Parkı, insanımızın huzur ve mutluluğu yakalayabileceği, sağlıklı yaşam için uğrayabilecekleri, gezi ve eğlence mekanlarına sahip, sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği, sportif faaliyetlerin yapıldığı büyük bir alan.

Bayrampaşa Şehir Parkının fonksiyonları

 • Açıkhava sineması, eğitim ve sergi alanı, amfi tiyatro
 • Piknik ve yürüyüş alanları, çocuk oyun alanı, otopark
 • At eğitim alanları, hayvanat bahçesi, hobi bahçeleri
 • Tartan pist, koşu ve yürüme parkuru
 • Açık ve kapalı spor alanları
 • Şelaleler ve suni gölet
 • Sebze bahçesi

60. Yıl Parkı
Terazidere Mahallesi, Esenler Caddesi üzerinde bulunan 60. Yıl Parkı, 10 bin 620 m2'lik bir alanda; 450 m2 havuz ve şelale, oyun alanı, yürüme alanları çay bahçesi, dinlenme, oturma yerleri ve spor yapmak için basketbol sahası mevcuttur.

Cahar Dudayev Parkı
Cevatpaşa Mahallesi, Turna Sokak üzerinde bulunan Cahar Dudayev parkı, revize edilmiş 4 bin 831m2 alana sahip olan parkımızda, değirmen çarklı şelaleli havuz, çocuk oyun alanı, çay bahçesi ve dinlenme alanları mevcuttur.

Ahmet Sarıoğlu Parkı
Murat Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Ahmet Sarıoğlu Parkı içerisinde bulunan binalar istimlak edilerek yeniden düzenlenmiştir. Peyzaj, düzenleme ve yeşillendirme çalışmalarıyla yeni bir görünüme kavuşan Ahmet Sarıoğlu Parkı 31 Mart 2007 tarihinde düzenlenen bir programla hizmete açılmıştır.

3 bin 653 m2'lik alana sahip olan parkımızda 260 m2 şelale ve havuz, 130 m2 çocuk oyun alanı, yaya yolları, tarihi çeşme, hayvan figürlü bitkiler ve dinlenme yerleri mevcuttur.

Atatürk Parkı
Belediyemizin önünde bulunan Atatürk Parkı 10 bin 410 m2 olup, 150 m2 çocuk oyun alanı, 350 m2 havuz, yaya ve yürüyüş yolları, tören alanı, oturma ve dinlenme alanları mevcuttur.

Fatih Parkı
Yenidoğan Mahallesi, Çevreyolu Caddesi üzerinde bulunan Fatih Parkı peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarıyla yenilenmiştir. Yapılan çalışmalarla kent estetiğine uygun, modern bir görünüme kavuşan Fatih Parkı 7 Haziran 2007’de gerçekleştirilen Çevre Haftası Kutlama etkinlikleri kapsamında yeni görünümüyle hizmete açılmıştır.

13 bin 675 m2 alana sahip parkımızda; yaya yolları, tartan pist, koşu ve yürüme yolları, fitness aletleri, şelale, havuz, oturma, seyir mekanları, çay bahçesi ve tören alanı olarak düzenleme yapılmıştır

Mehmet Akif Ersoy ve Yahya Kemal Parkı
Kocatepe Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde bulunan 6 bin 77 m2'lik Mehmet Akif Ersoy parkı ve Yenidoğan Mahallesi Yahya Kemal Caddesi üzerinde bulunan 8 bin 584 m2'lik Yahya Kemal parkımız revize edilerek düzenlenmiştir. Parklarımız; yürüme yolları, fitnes aletleri, şelale ve havuz, oturma ve seyir mekanları ve çocuk oyun alanlarıyla halkımıza hizmet vermektedir.

Bu parklarımız dışında, yaklaşık 70 adet parkımız Bayrampaşalıların kullanımına sunulmuştur.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği İçin Tıklayınız

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmet Standartları Tablosu İçin Tıklayınız

Tel: 0(212) 467 19 00 - 1507

Mail: parkbahceler@bayrampasa.bel.tr


submit
submit