Kültür ve Sosyal İşler
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü: Halil ÖZCAN

0(212) 467 19 00-1035

Kültür Müdürlüğü olarak, Başkanlığımız tarafından belirlenen amaç, ilke ve talimatlar doğrultusunda, ilçemiz sınırları dahilinde moral değerlerimizle uyumlu, yasalarımızın çizdiği çerçeve içerisinde kültürel projeler üretmek, üretilen projeleri hayata geçirmek, eğitime, sanata, ve sosyal zekanın gelişimine katkıda bulunmak ve insanlığın en büyük ihtiyaçlarının başında gelen; eğlenme, dinlenme arzularını gidererek insanlarımızın ruhsal huzura kavuşmaları yolunda adımlar atmak öncelikli görevlerimiz arasındadır.

Yaşa, zamana, mekana uygun kültür programları düzenleyerek; her kesimden, her düşünceden, her inançtan insanımızın değerlerine önem verdiğimizi göstererek, onların kültürüne duyduğumuz saygıyı eylemlerimizle ortaya koymaktayız.
Müdürlüğümüzün ana amacı, öz değerlerimizden uzaklaşmadan, yenilikçi çizgiler eşliğinde kültür programları düzenlemek, dünyanın karmaşıklığı ve huzursuzluğu içinde bir nebze olsun halkımızın ruh dinginliğine kavuşmasını sağlamaktır.

 • Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikler
 • Genel ve özel konferanslar
 • Aile ve eğitim seminerleri
 • Ortaöğretim seminerleri
 • Tarih okumaları
 • Yetişkin ve çocuk tiyatrosu
 • Yetişkin ve çocuk sineması
 • Kukla gösterisi ve enteraktif etkinlikler
 • Sergi ve atölyeler
 • Çanakkale, Tarih ve doğa, tarihi yarımada gezileri
 • Ramazan ayı etkinlikleri
 • Çocuk şenliği
 • Gençlik ve kültür günleri

Ekim-Mayıs ayları içerisinde her ay düzenli olarak konferanslar ve belirli aralıklarla panel ve sempozyumlar düzenlenmektedir. Gerek konular gerekse konuşmacılar büyük bir titizlikle belirlenerek, Türkiye'nin önde gelen yazar ve düşünürlerini Bayrampaşalılarla buluşturuyoruz. Özel konferanslar kapsamında ilköğretim öğrencilerine yönelik; ‘sınav sistemi’, ‘motivasyon’, ‘başarı teknikleri’, ‘Mehmet Akif Ersoy’, ‘Çanakkale’ konulu konferanslar düzenlenmektedir. 2010 yılından bu yana düzenlediğimiz aile seminerlerine halkımız yoğun ilgi göstermektedir. İlköğretim seminerleri öğrencilerimize yönelik olarak, Milli Eğitim müfredatında yer alan gün ve haftalar baz alınarak çeşitli kişi ve kurumların katkılarıyla doğrudan okulların salonlarında gerçekleştirilmektedir. Tarih okumaları Kasım 2010’da başladığımız Ekim-Mayıs dönemlerini kapsayan uzun soluklu nitelikli bir çalışmadır. Yetişkin ve çocuk tiyatrosu halkımızın en çok ilgi duyduğu etkinliklerimiz arasındadır. Tiyatro oyunları dikkatle seçilmekte, her yönüyle kaliteli oyunlara sahne verilmektedir. Tiyatrolar Ekim-Mayıs aylarında her hafta sahne almaktadır. Birbirinden nitelikli yerli ve yabancı yapım çizgi film, film gösterimleri ilgi ile seyredilmektedir. Film seçimleri hassasiyetle yapılmaktadır. Programlarımızda egemen sinema kültürü yerine, farklı ülkelerin sinema örneklerine yer verilmektedir. Senaryosu sürekli güncellenen geleneksel Hacivat-Karagöz kukla gösterileri ile hem çocuklarımızı eğlendirmekte, eğlendirirken öğretmekte ve hem de geleneksel sanatlarımızın yaşaması, günümüze aktarılması noktasındaki sorumluluğumuz yerine getirmekteyiz. Ekim-Mayıs aylarında birbirinden güzel eserler Belediyemiz sergi salonunda, Akvaryum AVM’de ve Forum İstanbul’da sergilenmektedir. Sergilerimiz aynı zamanda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar neticesinde ilköğretim ve lise öğrencilerimiz tarafından da gezilmektedir

Tarih ve doğa gezileri
Tarih ve doğa gezilerimiz, halkımızın katılımına açık olarak 2-3’er aylık dönemleri kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Bu gezilerle ilgili ilanlar, belediyemizin web sayfası ve hazırladığımız broşürler vasıtasıyla halkımıza duyurulmaktadır. Gezilere katılmak isteyen vatandaşlarımız, belediyemizin giriş katında bulunan ‘akıllı kent hizmet servisimizde’ kayıtlarını yaptırabilmektedir. Bugüne kadar Panorama 1453, Miniatürk ve Yerebatan sarnıcı gezileri düzenlenmiştir.

Tarihi yarımada gezisi
Tarihi yarımada gezisiz spesifik bir uygulamadır. Bu doğrultuda geziler, rehber eşliğinde, sürekli aynı okulun 9 ve 10 öğrencileri ile yapılmaktadır. İlk etapta orta öğrenim 9 ve 10. sınıfları içerir. Bu gezilere katılım için iki pilot okul seçilmiştir. Proje olumlu sonuç verirse, öğrencilerimize tarih bilincini aşılamak amacıyla, gezi yaygın hale getirilecektir.

Çanakkale gezileri
Her yıl Mart ayında Çanakkale zaferinin yıl dönümünde Çanakkale’ye rehber eşliğinde tarih gezisi düzenlenmektedir. Bu gezi için toplumun her kesimine kontenjan ayrılmaktadır. Çanakkale ruhunun diri tutulması adına gerçekleştirilen geziler büyük bir heyecan ve katılımla devam etmektedir. Diğer gezilerde olduğu gibi, Çanakkale gezisine katılmak isteyen vatandaşlarımız, akıllı kent hizmet birimimize kayıtlarını yaptırabilirler.

Özel geziler
Bu geziler önceden belirlenen program dahilinde, öğrencilerimizi ve belediye personelini kapsayan gezilerdir. Örneğin; 2010 yılında  geçici bir süreyle İstanbul Sultan Ahmed meydanında sergilenen 1001 icat sergisine ilköğretim okullarının tamamından öğrenci taşındı. Yine 2010 İstanbul Kültür Başkenti ile ortaklaşa Topkapı Müzesi gezisi organize edildi. Ayrıca Nisan ayında çocuk şenliği ve Mayıs ayında gençlik kültür günleri kapsamında etkinlik konseptine paralel geziler düzenlenmektedir. Örneğin 2010 çocuk şenliğinde konsept gökyüzüydü Bu bağlamda ilköğretim öğrencilerine havacılık müzesi gezdirildi.

Ramazan ayı etkinlikleri
Müslümanlar için en anlamlı ve önemli aylardan biri olan Ramazan ayında, müdürlüğümüz öz değerlerimize uygun, etkinlikler gerçekleştirmektedir. Kapalı ve açık mekanlarda gerçekleştirilen ramazan özel programlarında, Ramazan aynın kutsal bir ay olmasının yansıra birleştirici, bütünleştirici gücüne vurgu yapılır.

Çocuk şenliği
Müdürlüğümüz her yıl diğer müdürlüklerimizle koordineli olarak, 10 gün süren 23 Nisan özel programı kapsamında çocuk şenliği düzenlemektedir. Çocuk şenliğinde, çocuklarımıza üç boyutlu filmler izletilmekte ve ‘uçurtma atölyesinde’ kendi yaptıkları uçurtmalarla, çocuklarımızın gökyüzüne yelken açmaları sağlanmaktadır. Karikatür, boyama, okuma-yazma, fotoğraf, kağıt uçak, maket uçak, uçurtma ve mucit atölyesinde çocuklarımız bir taraftan öğrenirken, diğer taraftan bir ürün ortaya koymuş olmanın haklı gururunu yaşamaktadırlar.

Gençlik kültür günleri
Her yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediğimiz kültür sanat programları, 10 gün süreyle devam etmektedir. Bu etkinliklerde yöresel dernekler standı, konser, yöresel geceler, sergi, su sineması, halk oyunları gösterileri, aşıklar gecesi gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Tel:  0(212) 467 19 00- 1014

Mail: kultur@bayrampasa.bel.tr


submit
submit